وداع با زمستان

شاید بسیاری از شما که این یادداشت را می خوانید ، خیلی وقت پیش با زمستان وداع کرده باشید. اما در اینجا (زوریخ) پریروز روز وداع با زمستان بود. هرچند از نگاه جنتری زمستان حدود یک ماه قبل به پایان رسیده و جای خود را به بهار داده بود ، اما در عمل تا همین یکی دو هفته پیش گاهی در مقابل بهار شاخ و شانه می کشید. از همین خاطر سوئیسی های محتاط و مشخصاً شهروندان زوریخی تا بیستم اپریل صبر می کنند و وقتی از برگشت احتمالی زمستان خاطرجمع شدند ، در تدارک وداع با زمستان می باشند.

اما خداحافظی با زمستان در زوریخ هرساله به اساس یک سنت دیرینه همراه با مراسم ویژه و با شکوهی است. در این مراسم که « Sechseläuten  » - سخسه لویته- نامیده می شود و معمولاً با استقبال چشمگیر مردم همراه است ، ابتدا اصناف مختلف در  دسته های کوچک و بزرگ به صورت رسم و گذشت از برابر تماشاگران عبور می کنند. این گروهها معمولاًلباس سنتی و یا مربوط به صنف و مسلک خود را به تن دارند و دسته گل و یا بعضآ سبد و یا کراچی پر از گل با خود حمل می کنند. و عمدتاً در هنگام رسم و گذشت دسته گل هایشان را به تماشاگران اهدا می کنند. در پایان مراسم رسم و گذشت آدمکی که به شکل آدم برفی اما از تکه (پارچه) ساخته شده و «بوگ»- Böög  - نامیده می شود ، به آتش کشیده می شود.

از دیرباز باور بر این بوده است که مدت زمانی که طول می کشد تا سر این آدمک سفید رنگ - که سمبل زمستان می باشد - انفلاق کند ، نشان دهنده وضعیت تابستان پیش رو است. و هرچه این سر بی مغز زودتر منفجر شود ، نشان دهنده تابستانی گرم تر و طولانی تر است. امسال اما سر بوگ پس از 12دقیقه و 55 ثانیه انفلاق کرد ، یعنی در حدود همان زمان میانگین. بنا براین زوریخی ها امسال انتظار تابستانی زیبا ، آفتابی و گرم را دارند.

نکته ای که در این مراسم از اهمیت برخوردار است نظم و دسیپلین حاکم بر آن است. که البته از مردم این سرزمین جز آن هم انتظار نمی رود. و مسئله دیگر فضای شادی و جوش و خروشی است که مراسم را سرزنده تر می سازد . که البته این مهم از سوئیسی هایی که در روزهای عادی دیگر آدم در سرکها و سطح شهر می بیند ، کمی غیر منتظره به نظر می رسد هرچند که مطابق سروی ها و نظرسنجی ها شادترین مردم اروپا شناخته شده اند.

در صفحه «وداع با زمستان در زوریخ» می توانید تعداد بیشتری از عکس های مراسم امسال را ببینید.

/ 1 نظر / 35 بازدید