به سادگی یک فیلم

در آفرینش هر اثر ادبی یا هنری یک واقعیت همیشه وجود دارد که نویسندگان و هنرمندان کم وبیش تحت تأثیر محیط پیرامون خویش می باشند و به تبعیت از آن آثارشان نیز تاحدودی متأثر از  محیط و نیز شرایط محیطی است که بر زندگی فردی و اجتماعی هنرمند تأثیر گذارند. در کارهای حسین عباسی نیز این مسئله مشهود است. چنانکه می بینیم پناهندگان و مسائل و معضلات آنها همان نخ تسبیحی است که دانه های فیلم های کنونی او را به هم پیوند داده اند.

فیلم اخیر یا همان « یک اتفاق ساده» واقعاً فیلمی ساده و دارای داستانی دور از  پیچیده گی  و حواشی گوناگون است. که در عین سادگی می خواهد تک بعدی نباشد و تلاش دارد از دل سادگی پیامهایی را نیز بیرون بدهد. اما اینکه فیلم یا به عبارت بهتر فیلمساز تا چه اندازه در پیشبرد این هدف خود توفیق داشته است موضوع دیگر است.

فیلم به نظر من به عنوان یک بیننده در کل فیلم خوبی است که در این مقطع از آن می توان به عنوان یک کار قابل قبول از آقای عباسی یاد  کرد. کاری در سطح فیلم دوم نامبرده و البته در سطحی متفاوت از اثر اول وی. که این تفاوت سطح البته بین اثر اول و کارهای بعدی طبیعی است. اما از آنجائیکه برای کارهای تجربی هر تجربه پله ای است برای ارتقاء تجربه بعدی ، شاید انتظار از ثر تازه فیلمساز تا اندازه ای بالاتر بود. چنانکه گفته شد فیلم در مجموع اثری قابل تحسین است اما جای برای بهتر شدن نیز  دارد.

شاید یکی از نکته هایی که در زمینه این فیلم جای صحبت داشته باشد ، این است که این «اتفاق یا رویداد ساده» در ساخت و پرداخت هم تا حدودی ساده گرفته شده است. از همین رو از بعضی جهات جای کار و پرداخت بیشتری باقی گذاشته است. البته از آنجائیکه برای نقد اثر باید تمام جوانب دخیل را در نظر داشت ، ناگزیرم باز از موقعیت بیننده نا شناس فاصله گرفته و کمی آشنائی خود با فیلمساز و آگاهی از نحوه شکل گیری و ساخت فیلم را در این تحلیل دخالت بدهم. بنابراین باتوجه به شناختی که از موقعیت و سیر کار حسین عباسی دارم ، می توانم منشأ این مشکل را به دو بخش تقسیم کنم. اولین مسئله که ناخواسته در افت کار تأثیر می گذارد مشکلات فراروی فیلمساز است. که از آن جمله عدم حضور بازیگران توانمند و با تجربه می باشد که دست کارگردان را برای انتخاب ایفاگر نقشها تنگ می کند. و همچنین محدودیت های سخت افزاری دیگر نیز دخیل است تا جائیکه کارگردان را مجبور به تغییر ایده های اولیه و نهایتاً هماهنگسازی آن با امکانات موجود می سازد. و برخی مشکلات و نارسائی های دیگر که طبیعتاً بر کیفیت نهائی کار تأثیر می گذارد اما از حیطه اختیارات کارگردان خارج است.

اما بخش دیگر که می توانست سطح کار را هرچه بیشتر ارتقاء بدهد ،‌ تلاش و دقت فیلم ساز است که علی رغم مشکلات موجود و ناگزیر شاید می توانست بخشی از این محدودیت ها را جبران کند. استفاده به جا و مناسب از دیالوگها برای پر کردن جای خالی بعضی صحنه هایی که کارگردان در گرفتن آنها دچار محدودیت امکانات بوده و یا اضافه کردن برخی سکانس هایی که کمی به فیلم انرژی و سرعت برای جلو رفتن می داد ، می توانست این «اتفاق ساده» را جذابتر کند. که البته باز هم باید گفت همینگونه هم کاری قابل قدر است و جا دارد به عباسی صاحب خسته نباشید بگویم و در تجربه های بعدی برایش آرزوی توفیق روزافزون کنم.

خوانندگان محترم می توانند این فیلم را از  این لینک تماشا کنند.

/ 2 نظر / 26 بازدید
پریماه

با سلام مدیریت سایت پریماه وساتکو شاپ هستم ،خوشحال میشم سایت پریماه و ساتکو شاپ را بازدید کنید،از طریق این سایت ها می توانید لوازم ورزشی و زیبایی خود را تهیه کنید وباعث افتخار است از نظر شما استفاده کنم.مرسی http://www.parymah.com/ http://www.satcoiran.com/

کابلی ها دات کام

برادر عزيز سلام وبلاگ بسيار زيبا و جالبي داري بنده مديريت سايت کابلي ها دات کام را برعهده دارم براي تبادل لينک اين آدرس را بخوان http://www.kabuliha.com/links/ وقتي که مرا لينک کردي مرا هم خبر کن تا شما را هم لينک کنم تا که حق به حق دار برسد تشکر