در حمایت از قانون تجاوز

    حتماً در اخبار خوانده و یا شنیده اید که گروهی از مردم کابل در مخالفت با قانون احوال شخصیه شیعیان دست به تظاهرات زدند و عده ای دیگر هم در حمایت از این قانون مظاهره نمودند. این که جمع کثیری از مخالفین را زنان تشکیل می دادند ، امری عادی بود اما جای تأمل اینجا بود که گروهی (همان قسمی که تصاویر گویاست: نه چندان کم) از زنان هم در جمع حمایت کنندگان این قانون اشتراک ورزیده بودند. .در نگاه اول شاید این مسئله تعجب انگیز به نظر بیاید ، اما عمیق تر که ببینیم، در می یابیم که در جامعه سنتی ، مردسالار و دین مداری مثل افغانستان ، چنین رخدادهایی چندان غیر عادی هم نیست. سلطه مردها در مملکت ما به حدی ریشه دار و عمیق است که بسیاری از زنهای اطرافی (و حتی کابلی) که از سواد و آگاهی کافی برخوردار نیستند ، این اسطیلای مردانه را جزئی جدائی ناپذیر از سرنوشت محتوم خود می دانند. در نزد چنین زنان لد و کوب شدن توسط شوهران به اندازه لگد خوردن به یک توپ فوتبال عادی است. تا جاییکه در برخی از نقاط دور افتاده لت(کتک) خوردن زن از شوهر نشانه خوشبختی و سبکباری او شمرده می شود.

    زود قضاوت نکنید! نه! چنین زنانی که اشاره شد، دچار مازوخیسم نیستند. که این ها قربانیان بی گناه و ناآگاه مردسالاری افسارگسیخته است که در طی قرنها و در میان نسل های مختلف ریشه دوانیده است. زن های جامعه ما قربانی سنت های غلط و برداشت های تک بعدی و سودجویانه از ارزش های دینی شده اند. به زنهای ما قرنها تلقین شده است که مالک او مرد است و خدای او شوهر است. از نشانه های خوشبختی زن این است که صدای او شنیده نشود، مو های او دیده نشود ، اندامش به دید نیاید و در یک کلام وجودش احساس نگردد. پس از دیدگاه چنین اشخاص که دین را مرکب مراد خویش قرار داده اند ، زن باید نیست گردد و تنها برای مطامع شوهرش وجود پیدا کند تا خوشبخت باشد.

photo: BBCPersian

    و بالاخره اینکه بدبختی این زن بی نوا محدود به همین دنیا نیست بلکه در دنیای دیگر هم حکم بدبختی یا خوشبختی و بهشتی یا دوزخی بودنش را شوهر باید امضاء کند! خوب زنانی که با خواندن این اذان به گوششان: «خداوندگار تو شوهر توست»  دیده بر این دنیا می گشایند و با همین تلقین که «کلید رستگاری تو به دست شوهر توست» چشم از این سرا می بندند، چرا برای حمایت از قانون تجاوز به خویش به چنین مظاهرات اشتراک نکنند ، که این کوچکترین کاری است که می توانند برای جلب رضایت شوهرانشان (خدایگانشان)  انجام بدهند. و خوب ، واضح است که مردانشان فقط به این منظور به آنها اجازه برآمدن از خانه را داده اند.    

/ 2 نظر / 20 بازدید
شیر محمد حیدری (میر افغان)

تشکر برادر عادلی ! ضمن تائید مطلب شما این نکته را هم من عرض کنم که ابراز عقیده برای همه انسانها ازاد است اما تضاهرات زنان کابل به حمایت از این قانون واقعا از روی اگاهی ودانای است ؟

مریم

جانا سخن از دل ما می گو یی باقر عزیز سلام واقعا از خواندن وبلاگ شما خوشحال شدم.امیدوارم باز هم مطالب جالب و خواندنی را شما ببینم.من هم با نظر"زنجیر تلقین "شما موافقم. بیش از پیش موفق باشید.[دست]