مأموریت Blackhawk

هلی کوپترهای Blackhawk که برای نخستین بار در این عملیات به کار گرفته شدند یکی از دستاوردهای نوین تکنولوژی نظامی ایالات متحده است. این بالگردها دارای دو ویژگی بسیار مهم می باشند که آنها را از سایرین متمایز می کند: سرعت زیاد و صدای کم و ساختار ویژه این امکان را به آنها می دهد که در اختفای کامل به پرواز درآیند و هرگونه مأموریتی را حتی در سکوت شکننده شب به پیش ببرند. همسایگان بن لادن به خبرنگاران گفته اند که آنها در شب حمله صدای هلی کوپترها را تا وقتی آنها دقیقاً بالای سرشان در حال فرود بوده اند نشنیده اند.

اما مسئله ای که فعلاً امریکایی ها را نگران کرده است ، افتادن تکنولوژی ساخت این بالگردها به دست رقبا می باشد. چنان که در اخبار آمده بود برخورد یکی از این بالگردها با دیوار مجتمع منجر به فرود ناموفق و از کار افتادن آن گردیده است. هرچند کماندوهای امریکایی پس از انجام مأموریت و  قبل از ترک محل اقدام به انهدام هلی کوپتر ساقط شده نمودند ، اما چنانکه از عکس ها و تصاویر خبری مشخص است این بالگرد کاملاً از بین نرفته است و بقایای آن توسط نیروهای پاکستانی از محل جمع آوری گردیده است. اکنون نگرانی عمده مسؤلان نظامی کاخ سفید که آن را پنهان هم نکرده اند این است که با توجه به علاقمندی چینی ها به دست یافتن به تکنولوژی ساخت این بالگردها و همچنین روابط نزدیک و رو به گسترش آنها با پاکستان ، این قطعات به دست آنها نرسد.

(در پرانتز: البته من فکر می کنم این تشویش و نگرانی امریکایی ها خیلی حاد نیست چرا که راه معامله با پاکستان برای آنها هیچگاه بسته نبوده است. به عبارتی شاید حکومت پاکستان اهل معامله ترین دولت روی زمین باشد. این مطلب ناخودآگاه مرا به یاد حرف یکی از سناتورهای امریکایی انداخت که در سال های ٩٧ یا ٩٨ - تاریخ دقیق آن به خاطرم نمانده است- در یک عبارت متأسفانه توهین آمیز و زننده گفته بود : به پاکستانی ها اگر پول بدهیم مادرشان را نیز می فروشند.)

بازمانده

 یکی از دو زنی که در جریان حمله نیروهای امریکایی به بن لادن همراه او بوده است « امل احمد عبدالفتاح» پنجمین و جوان ترین همسر وی بوده است. که در زمان تهاجم کماندوها وقتی مبادرت به دفاع از بن لادن می کند به ضرب گلوله مهاجمان زخمی می گردد. و در حال حاضر در پاکستان تحت حفاظت به سر می برد.

امل عبدالفتاح که بیست و نه ساله می باشد تابعیت یمنی دارد و در سن پانزده سالگی توسط خانواده اش به ازدواج بن لادن درآمد (به او پیشکش گردید.) او از همسر مقتولش سه فرزند دارد. از دیگر همسران بن لادن یکی از آنها قبلاً از او جدا شده است و سه زن دیگر در سوریه به سر می برند.

 

منبع: abcnews.com

/ 2 نظر / 42 بازدید
محمد حسن رمضانی

در مورد هلی کوپترهای Blackhawk ...میتواند31.5ساعت در بالای جو پرواز کند وقدرت شناسایی انسانهارا از ارتفاع بسیار بالا بر خور داراست البته نظرم دررابطه با ان تکنولوژی بالا وحیرت انگیز ش است که میتواندبه طور خود کار از اشیانه به پرواز درایدوهدف اصلیشان در نقاط قبایلی پاکستان رابمباران کند وبدون درد سر به اشیانه باز گردد البته نسل جدید ان در ابعاد کوچکتر وقدرت مانور بیشتر در راه است ...واین خبر بدی برای کسانی است که لاشه هواپیما راپیداکردند.....

ریحان

سلام درباره دستگیری بن لادن این را هم بدانیم که آمریکاییها تازه به چنین امکاناتی دست پیدا نکردند یادمه 10سال پیش در یک جمع دوستانه یه آقای استاد داشگاهی در رشته ریاضی حضور داشت می گفت علم ریاضی کمک زیادی به همه علوم کرده است .دانشمندان توسط معادلاتی موشک هایی ساختند که توانایی دارد مکانی را در افغانستان شناسایی کنند و آن مکان را منحدم کنند، یادمه می گفت برای آمریکاییها دستگیری بن لادن کاری نداره آنها فعلا میخوان بن لادن باشه هر وقت دیگه نخواستند اون رو مث یه موش از سوراخی که توافغانستان هست بیرون می کشند. یادش بخیر استاد بزرگی بود .