از کپنهاگ تا کابل

    چند روز قبل فیلم مستندی را از یکی از کانال های تلویزیون سوئیس دیدم که برایم نکات جالبی داشت از این رو داستان آن را مختصراً(بدون اظهار نظر و قضاوتی) برای شما که شاید ندیده باشید و اگر هم دیده اید از بابت یادآوری و شاید دقت دوباره ، بازگو می کنم. عنوان فیلم به آلمانی « Flügel Schenken »  است که به فارسی می شود «اهداء پر پرواز» و ساخته یک خانم هنرمند دانمارکی به نام Simone Aaberg Kaern  و همکارش Magnus Bejmar  است در این فیلم  خانم Kaern برخی رخدادهای سفر چندماهه خود به افغانستان را به تصویر کشیده است.

    ماجرای فیلم به این صورت است که خانم سیمونه (سازنده فیلم) که از طفولیت علاقه مند پیلوت شدن بوده است و حالا به آرزویش رسیده است و خود به صورت غیر مسلکی  پیلوت هواپیمای خرد شخصی اش است  ، در یکی از روزنامه های دانمارک  مصاحبه خبرنگار دانمارکی با یک دختر نوجوان افغانی را می خواند. او در این مصاحبه می خواند که این دختر 16ساله آرزو دارد یک روز پیلوت هواپیمای جنگی شود.

    همین خواندن آرزوی یک دختر افغانی در روزنامه باعث می گردد ، سیمونه تصمیمی مهم و تا اندازه ای عجیب اتخاذ کند. او تصمیم می گیرد با هواپیمای کوچک خودش به سوی افغانستان پرواز کند تا «فریال» این دختر آرزومند افغانی را به آرزویش (پیلوت شدن) برساند و با هواپیمای خودش پرواز را به او یاد بدهد. یا به تعبیر خودش به او «بال پرواز تحفه بدهد».

    او این فکر را به زودی عملی می کند. و با هواپیمای کوچک و قدیمی (مدل 1961) خودش مسیر کپنهاگ به کابل را در پیش می گیرد. و  بعد از فرود واقامت در چند کشور و گذر از آسمان چندین کشور دیگر در ایران فرود می آید و آماده ورود به افغانستان می گردد. اما برای ورود به آسمان افغانستان باید از آمریکا اجازه بگیرد. که البته این اجازه از سوی نیروهای آمریکایی به او داده نمی شود. و او که این راه سخت و طولانی را طی کرده و ریسک این سفر پر مخاطره را به جان خریده است تا به هدفش که برآورده کردن آروزی یک دختر نوجوان است برسد ، دست به یک ریسک دیگر می زند ، و علی رغم نداشتن مجوز  وارد فضای افغانستان می گردد. که خوشبختانه به خیر می گذرد و او  پس از توقف در هرات باز به سوی کابل پرواز می کند. و بالاخره بعد از نزدیک یکصد روز مسافرت ، در میدان هوایی کابل فرود می آید.

    او فریال را در کورس زبان انگلیسی اش پیدا می کند و با او به خانه اش می رود. فریال به نظر می رسد از این اقدام سیمونه ناباورانه خوشحال است. پس از مراحل آموزش و توضیحات سیمونه ، زمانی می رسد که فریال در یک پرواز آزمایشی سیمونه را همراهی کند ،  طبیعتاً سیمونه در قدم نخست از اجازه پدر و مادر فریال جویا می شود که آنها هم ظاهراً موافقت شان را اعلام می کنند. زمانی هم که سیمونه از فریال می پرسد که تصمیم گیرنده در مورد ادامه تحصیلاتش در آینده مثلاً در یک کشور خارجی ، خودش هست یا والدینش ، فریال با اطمینان می گوید که او آزاد است و می تواند در مورد آینده اش هر تصمیمی بگیرد و کسی او را منع کرده نمی تواند.

Photo:SFtv

    روز پرواز می رسد و فریال در کنار سیمونه دانمارکی هواپیمای کوچک او را دقایقی در آسمان کابل به حیث پیلوت و با همکاری او کنترل می کند. به نظر می رسد تمام کوشش سیمونه بر این است که زمینه ای برای آموزش این دختر افغانی فراهم کند. از این رو او دو نفر از خانم های افغانی را که پیلوت هلی کوپتر هستند ،  پیدا می کند و از آنها می خواهد که فریال را در این جهت کمک کنند. آنها هم می پذیرند. در روز مقرر وقتی سیمونه و پیلوت های افغانی و هلی کوپترشان و دیگر مسئولین و پرسنل مربوطه آماده اند تا پروسه آموزشی فریال را شروع کنند ، فریال بدون هیچ اطلاع قبلی در میدان هوایی حاضر نمی شود. و سیمونه و دیگران پس از انتظار طولانی محل را ترک می کنند.  

    بعد از آن فیلم جایی را نشان می دهد که سیمونه از فریال علت نیامدنش را پرسان می کند. در حالیکه او می گوید کاکایش(عمویش) او را نمی گذاشته ، مادرش می گوید که کاکای او مریض بوده و فریال باید پیش او می مانده است. سیمونه می گوید : حدود پنجاه نفر امروز به خاطر تو آنجا جمع شده بودند و تو اینجا نشسته برای کاکایت آشپزی می کنی؟! این کار را می توانست خواهرت هم برای او انجام دهد.

    فریال نظر او را تأیید می کند ، اما می گوید که او می خواسته بیاید اما کاکایش به او اجازه نمی داده است. در جایی  سیمونه به او می گوید من به تنهایی نمی توانم تو را کمک کنم مگر اینکه خودت بخواهی. و بالاخره سیمونه با اینکه پس از پشت سر گذاشتن یک سفر دشوار و پر مخاطره تا هنوز برای هدفش اشتیاق نشان می داد ، در اینجا اعتراف می کند که بال هدیه کردن به کسی دیگر بسیار سخت است. و فیلم با این گفته پیلوت فیلمساز تمام می شود: «آدم نمی تواند همیشه انتظار داشته باشد تحفه ای را که برای دیگران می برد آنها بپذیرند.»    

/ 3 نظر / 40 بازدید
EtelaEieie Fogholade Mohem Va ... :

4959 EtelaEieie Fogholade Mohem Va ... : Ba Estefade Az Groupe Jadid Va Estesnaiee Va Binazir Clip2Ni Mitavanid Gf VA Bf Morede Nazare Khod Ra Dar KootahTarin Zamane Momken Peida Konid Va Hmchenin Carte Sharje Rayegane IranCell DarYaft Namaieed.Har Chize Digary Az JOMLE FilterShekan VA Clip Va Film Va .. Ham ke Bekhahid Hast. Emtehanesh Majanist !!!!!!! Hargez Az Dast Nadahid Jahate Ozviat Dar Group Hatman Va Hatman Bar Rooie Linke Zir Click Namaieed ( Ozviat 10 Sanie Tool Mikeshad ) : http://mellat-group.blogfa.com/ 3228