سرنوشت کشور در گرو تنها یک رأی جنجالی اما سرنوشت ساز

پس از پایان زمان رأی گیری در شامگاه پنجشنبه ، شمارش آرای صندوقها شروع گردید ، و تا بعد از ظهرروز بعد  ادامه داشت تا اینکه بالاخره در ساعت های پایانی روز جمعه شمارش آرا هم به اتمام رسید. بنا به اعلام کمسیون مستقل انتخابات ، نتیجه ای که از شمارش آرا به دست آمده است حاکی است دو نامزد راه یافته به دور دوم  انتخابات ریاست جمهوری که در دور اول با اختلاف چشمگیری از سایر رقبا پیش افتاده بودند ، در این دور اما رقابت تنگاتنگ و نزدیکی را با یکدیگر داشته اند.  سخنگوی کمیسیون مذکور اعلام داشت شمارش دقیق و مکرر آرا که زیر نظر ناظران بی طرف و حتی جلو دوربینهای تلویزیونی صورت گرفته است ، این نتیجه را به دست می دهد که دو نامزد دور دوم یعنی آقایان «حامد ک.» و «عبدالله ع.» در آرای اخذ نموده کاملاً و بلکه دقیقاً برابر هستند.

 با توجه به اینکه قبلاً کمیسیون انتخابات نظر داده بود از آنجاییکه بین دو کاندیدای راه یافته به دور دوم هیچگونه تشابه اسمی وجود ندارد ، آرای ناقص هم اگر بتواند به طور واضح اشاره گر به یک نامزد باشد ، به نفع آن نامزد محاسبه خواهد گردید ، بنا براین نتیجه فوق شامل همه آرا ، حاوی اسامی کامل یا ناقص کاندیداها ، می باشد. طور مثال اگر روی برگه اخذ رأیی تنها «حامد» و یا تنها «ک.» نوشته شده باشد و یا حتی دارای غلط املایی باشد مثلاً «خامد» و «هامد» و یا «جامد» و... نوشته شده باشد از آنجاییکه منطقاً بر یکی از کاندیداها شباهت و دلالت دارد ، به نفع آن نامزد شمارش می شود. همین قسم است اگر «عبدالله» و یا «ع.» تنها و یا به اشتباه «اَبدلله» یا «عبدل» و یا حتی «عبدی» بر روی برگه رأی نوشته شده باشد ، طبعاً به نفع نامزدی که بر آن دلالت و شباهت دارد محاسبه می گردد. بر این اساس و با اعلام کمیسیون مربوطه ، آرای دو نامزد فوق دقیقاً با هم برابر است و دریک امر نادر و عجیب حتی یک رأی هم اختلاف ندارند. یعنی در واقع تنها یک رأی می تواند سرنوشت انتخابات را تعیین نموده و یکی از کاندیدا را به ریاست جمهوری برساند. و از سوی دیگر تاکنون هیچ رآی باطله ای هم به ثبت نرسیده است.

اما سخنگوی کمیسیون می افزاید که درنتیجه شمارش آرا تنها یک رأی مشکوک به دست آمده است. در این برگه رأی پهلوی اسم هیچ کدام از نامزدها علامت گذاشته نشده و اسم هیچ یک از آنها هم نوشته نشده است تنها چیزی که در آن نوشته شده است این کلمات است: «دزد دغل باز» و از آنجاییکه این عبارت تشابهی با اسم هیچ یک از کاندیداها ندارد ، کمیسیون انتخابات آن را رأی باطله به حساب آورده و در سرنوشت انتخابات بی تأثیر اعلام نموده است. اما در پی باطل اعلام شدن این رأی ، اعتراضات شدید دو نامزد انتخابات به کمیسیون موظف سرازیر گردیده و هرکدام از کاندیدان مذکور مدعی تعلق این رأی به خویش شده است. گزارش های دریافتی حاکی است که به دنبال این موج اعتراضات کاندیداها و هوادارانشان ، کمیسیون مستقل انتخابات نظر قبلی خویش مبنی بر باطل اعلام کردن رأی جنجالی و سرنوشت ساز «دزد دغل باز» را پس گرفته و در عوض از کاندیداهای مذکور خواسته است که مدارک و اسناد خویش را که دلالت کند این رأی متعلق به آنهاست ، به این کمیسیون ارائه نمایند.

بلافاصله پس از این اعلان هریک از دو نامزد رقیب شرح مفصلی از بیوگرافی و عملکرد خویش را به همراه اسناد مربوطه به هیأت تحقیق کمیسیون داده است. و به این هم اکتفا نکرده اند که برای اثبات حقانیت خویش هرکدام به مصاحبه با رادیو تلویزیون ها و مطبوعات داخلی و بین المللی پرداخته اند. به طور مثال یکی از این دو کاندیدا در مصاحبه با تلویزیون فارسی بی بی سی مدعی شده است که «دزد دغل باز» لقب دیگر خودش است که معمولاً اعضای فامیل و قریه شان او را به آن لقب می شناسند و از همین جهت ادعا کرده است که کسی که این رأی را داده یکی از اعضای فامیل او است. و کاندیدای دیگر در گفتگو با بخش انگلیسی شبکه سی سی تی وی)چین) ، گفته است که «دزد دغل باز» نامی است که دوستان بسیار صمیمی و نزدیکش او را به آن صدا می زنند. او حتی در این زمینه چند شاهد هم به خبرنگاران نشان داده است. جالب توجه است که شاهدان مذکور کاندیدای مورد اشاره را جلو خبرنگاران هم به همان نام «دزد دغل باز» صدا می کرده است. و حتی یکی از این شهود ادعا کرده است که او این رأی را به نفع دوستش (کاندیدای مورد اشاره) به صندوق انداخته است. با همه این ادعاها اما ، کمیسیون انتخابات پس از بررسی اسناد و مدارک هردو کاندیدا یعنی «حامد ک.» و «عبدالله ع.» ، اعلام کرده است که از قضاوت در زمینه عاجز است ، چراکه مدارک و مستندات هردو نامزد بسیار قوی و غیر قابل انکار است.

در ادامه گزارش آمده است که پس از ناتوانی مسؤلین افغانی در تعیین صاحب رأی مذکور و در نتیجه معرفی فرد پیروز انتخابات ، هیأتی بین المللی مرکب از نمایندگانی از اتحادیه اروپا ، آ.س.آ.ن ، G8 و نماینده ای از سازمان ملل و همچنین نماینده شورای حکام و ... بررسی ادعاهای دو کاندیدای رقیب ، که هرکدام مدعی تعلق رأی سرنوشت ساز «دزد دغل باز» به خویش است ، را به عهده گرفته است. اما آخرین گزارشها حاکی از آن است که این هیأت نیز در حل این معضل دچار استیصال گردیده است و احتمال ارجاع پرونده به شورای امنیت هم دور از ذهن نیست.

به راستی در این موقعیت خطیر که سرنوشت مهمترین مقام اجرایی کشور به یک رأی ، گره خورده است ، شما فکر می کنید این رأی سرنوشت ساز متعلق به کدام یک از این دو نامزد می باشد؟ و این رأی جنجالی چه کسی را به قصر گلخانه رهنمون خواهد کرد؟

آژانس خبری بوجی والا : کابل ، افغانستان         

/ 4 نظر / 17 بازدید
بی اسم

فقط بدبختیش مال امثال من بود

آمد

رکورد بود تو شمارش آرا و اون این بود که بعد از پایان رای گیری 4 ساعته 17 میلیون رای رو شمردند اما از ساعت 4 صبح تا 12 ظهر 3 میلیون رای پس هیچ رایی مهم نبوده

غزل

اقا باعث شدید که بعد از مدت ها یک دل سیر بخندم .ما هم مدتی است که داریم که آب و هوای خوش پس از انتحابات پاک لذت می بریم .

بی طرف

از آنجا که هر دوی آنها استحقاق این رای (صفت) را دارند بهترین راه برای خاتمه این جنجال این است که به نوبت بر چوکی ریاست جمهوری بنشینند مثل طرح ذوج وفرد خودروها در تهران